جوانه زا زیرسینوک

جوانه زا زیرسینوک ,یکی از انواع جوانه زا می باشد که در صنایع ریخته گری استفاده می شود. از این نوع جوانه زا عموما برای ریخته گری فولاد و یا چدن خاکستری استفاده می شود.جوانه زا زیرسینوک که به آن جوانه زا زیرکونیوم دار نیز گفته می شود, حاوی عناصر سیلیکون , زیرکونیوم , آلومینیوم و کلسیم می باشد.در واقع می توان گفت که این کالا ,همان فروسیلیس می باشد که حاوی زیرکونیوم می باشد.

 

جوانه زا زیرسینوک یا همان جوانه زا زیرکونیوم دار، باعث بهبود و شرایط تشکیل مورفولوژی گرافیت می شود و روند تسریع  انجماد ذوب را کمتر می کند.از دیگر فواید این محصول  سبب ریزدانه  شدن قطعات ریخته شده می شود و انجماد از نقاط بیشتری انجام می شود. این ریز دانه شدن ,باعث ایجاد فازهای جدیدی می شود که خواص مکانیکی و ریختگی قطعات بهبود می یابد.

به طور ساده می توان گفت ,یکی از مهمترین اشکالاتی که در قطعات ریخته گری به وجود می اید داشتن قطعاتی مک دار و یا ترک دار است . برای رفع این مشکل از جوانه زا زیرسینوک در قطعاتی از جنس چدن خاکستری و یا فولادی استفاده می شود .زمان اضافه کردن در مرحله آخر و قبل از ریختن مذاب به قالب می باشد.اضافه کردن زیرسینوک به مذاب باعث می شود که فرایند انجماد در تمامی سطوح به صورت یکنواخت انجام شود و ساختار میکروسکوپی ریزتری شکل گیرد.در نتیجه این کار سختی و چقرمگی قطعات افزایش می یابد.

جوانه زا زیرسینوک در دو سایز 2/0تا 6/0 میلیمتر و 2-6 میلیمتر دانه بندی می شود.نیاز این محصول در کشور ما از طریق واردات تامین می شود